kaszubskie camino 2014

Utworzono: 02-08-2014

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w piątym już Kaszubskim Camino – pielgrzymce Kaszubów do św. Jakuba Apostoła w Łebie.

Sobota 23.08.2014

10:00 - 14:00   Ogólnopolska konferencja naukowa:

„Pogranicza: Historia-socjologia-teologia”

Celem, organizowanej już po raz trzeci konferencji naukowej, w której referaty wygłoszą historycy, socjolodzy i teolodzy, jest pochylenie się nad aktualną kondycją społeczeństwa. Dokona się to poprzez spojrzenie na nasze zakorzenienie historyczne i teologiczne w chrześcijańskich wartościach, które są wciąż aktualne, a nade wszystko pomagają człowiekowi w poszukiwaniu własnego miejsca w zmieniającej się rzeczywistości. Konferencja służy także dostarczeniu twórczych inspiracji w zaangażowanie społeczne uczestników.

Organizatorzy:

Dzieło Kolpinga Diecezji Pelplińskiej, Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie, Międzynarodowe Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Pracownia Szlaku św. Jakuba, Instytut Historii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku, Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej w Pelplinie, Instytut Balticum, Fundacja Inicjatyw Obywatelskich Marcina Furmana.

Patronat:

Bp dr Ryszard Kasyna Biskup Pelpliński

Komitet naukowy

Ks. prof. Henryk Skorowski (MCDMiM, Warszawa), ks. prof. Dariusz Kotecki (UMK, Toruń), Ks. prof. Jan Perszon (UMK, Toruń), Prof. Zygmunt Szultka (AP, Słupsk), ks. dr hab. Piotr Roszak (UMK, Toruń), ks. dr Tomasz Huzarek (UMK, Toruń), dr Przemysław Zientkowski (UKW, Bydgoszcz), ks. dr hab. Krzysztof Krzemiński (UMK, Toruń).

Komitet organizacyjny

Ks.  Zenon Myszk – Prezes Dzieła Kolpinga Diecezji Pelplińskiej, Kazimierz Kleina – Senator RP, Łukasz Grzędzicki – Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Ks. dr Janusz Chyła – UMK.

Referaty:

1.     ks. prof. Henryk Skorowski (MCDMiM, Warszawa)  – „Aktualna kondycja społeczeństwa polskiego”.

2.     Ks. prof. Jarosław Koral (UKSW, Warszawa) – „Przedsiębiorczość rodzinna”

3.     Prof. Zygmunt Szultka (AP, Słupsk) – „Dlaczego nie doszło do założenia klasztoru karmelitów na Rowokole w Smołdzinie?”

4.     Prof. dr hab. Marek Cybulski (UG, Gdańsk) – „Kaszubskie ślady w kronice pomorskiej Thomasa Kanzowa”

5.     Ks. dr Janusz Chyła (UMK, Toruń) – „Europo, ocal nadzieję!”

6.     Dr Przemysław Zientkowski (UKW, Bydgoszcz) – „Współczesne herezje praw człowieka”

7.     dr Sylwia Górzna (AP, Słupsk) – "Dzieci Abrahama. Dialog Kościoła katolickiego z islamem i judaizmem w Polsce w okresie pontyfikatu Jana Pawła II (1978-2005)",

Konferencję zaplanowano w Rybackim Centrum Kultury i Formacji „Boleniec” w Łebie w godz. od 10:00 do 14:00. Na zakończenie konferencji rybacki posiłek. Chętnych do wzięcia udziału w konferencji prosimy o zgłoszenie swojego udziału telefonicznie (694 485 400) do 22 sierpnia lub drogą mailową dkdp@kolping.org.pl.

14:00 - 19:00 – Święto Organizacji Pozarządowych

20:30 - 4. Festiwal Filmów Kaszubskich:  “Kaszuby, Morze i Pomorze” („Kino pod Żaglami” w Rybackim Centrum Kultury i Formacji BOLENIEC)
1. film: „Królewiónka je w pałacu”, film dok., reż. E. Pryczkowski
2. film: „Kryptonim Inspirator”, reż. Henryka Dobosz, film dok.,
Gość: Andrzej Busler, Sławina Kosmulska

Niedziela 24.08.2014

12:30 Msza św. po kaszubsku (kościół św. Jakuba Apostoła)

13:30 Koncert zespołów: Remus”, „Koleczkowianie” oraz “SYNKOPA” oraz teatr plenerowy dla dzieci „Maszoperia”

20:30  “Kino pod Żaglami”:
Zakończenie 4. Festiwalu Filmów Kaszubskich:
1. film: „Od Pani Swarzewskiej do Lewoczy”, real. E. Pryczkowski;
2. teledysk „Swiãti Janie Pawle”,
3. film: „Kaszubi u Papieża”, reportaż,  real. E. Pryczkowski

W dniach 23 i 24. odbywa się także w Parku Jana Pawła II w Łebie 5. Festiwal Rękodzieła

Zapraszamy!