Parafia św. Jakuba Ap. w Łebie

Rok Święty

Rok Święty Jakubowy

"Kiedy 25 dzień lipca przypada w niedzielę, w Kościele powszechnym obchodzimy Święty Rok Jakubowy. Święty Boży czas, który ma sprowokować w nas nie tylko odkrycie na nowo szlaku Camino prowadzącego do grobu św. Jakuba w dalekiej Hiszpanii, ale pewnie także, a może przede wszystkim, odkrycie na nowo naszej tożsamości - pielgrzymów zmierzających ku wieczności.

Bieżący rok jest właśnie takim czasem łaski. I mimo, że od pierwszego Świętego Roku Komposteliańskiego, minęło już blisko 900 lat, to nie traci on przecież swojej aktualności, będąc wciąż wspaniała szansą na wejście w głąb relacji z Bogiem, który jest Drogą i Prawdą i Życiem.

W 1179 roku papież Aleksander III, bullą Regis aeterni  potwierdził obowiązywanie Roku Jakubowego na zawsze. Wpisując się więc w tę piękną wielowiekową tradycję stajemy w szeregu ludzi Kościoła; stajemy u progu, już 120 Świętego Roku Jakubowego.

Meldujemy się w gotowości, aby wejść w głębię tego świętego czasu, my tutaj zgromadzeni, (...)
- proboszczowie 9 parafii jakubowych naszej diecezji pelplińskiej, a wśród nich kościołów stacyjnych wyznaczonych przez Penitencjarię Apostolską wraz z reprezentantami swoich wspólnot
- reprezentanci kapituł, bractw, stowarzyszeń i innych grup szerzących kult św. Jakuba na terenie naszej diecezji i poza jej granicami
- delegaci instytucji i podmiotów diecezjalnych i samorządowych powołani do koordynacji jakubowych działań
- kapłani, osoby konsekrowane i wierni świeccy Kościoła katolickiego, których zgromadził św. Jakub Starszy Apostoł...

Stajemy tu, nieopodal Bałtyku, niejako na progu naszej diecezji, tworząc wspólnotę ducha także z tymi wszystkimi, którzy łączą się z nami poprzez diecezjalne, lokalne i ogólnopolskie media (Radio Głos, Stacja 7, 3 program TVP).

Stajemy u progu tego świętego czasu pod przewodnictwem pasterza naszej diecezji, Księdza Biskupa Ryszarda Kasyny."

(Fragment wystąpienia ks. Tomasza Syldatka z Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej).

Zdjęcia: Jacek Beczyczko oraz Martyna Gałązka

Rok Święty